08-6267777

מגדל הרכבת יצחק בן צבי 10 קומה 14, באר שבע

מרפאת סכרת ואנדוקרינולוגיה


img

המרפאה הרב-תחומית לטיפול בסוכרת מרכז רפואי רב-תחומי שבע עיניים

המרפאה לסוכרת במרכז הרפואי הרב-תחומי "שבע עיניים," הינה היחידה באזור הדרום שמעניקה לסוכרתיים את כל השירותים תחת קורת גג אחת, ללא המתנה של תורים ארוכים עבור קביעת תור וטיפול. המרפאה הפועלת באופן פרטי, מנוהלת ע"י ד"ר אילנה הרמן, רופאה פנימית ואנדוקרינולוגית, מומחית לסוכרת. עוד במרפאה מומחים מתחומי רפואה הנוגעים לסיבוכי מחלת הסוכרת: מומחים לכף רגל (פודיאטורים) ואורטופדים לטיפול ברגל סוכרתית, רופא עיניים מומחה במחלות רשתית, קרדיולוג, עובדת סוציאלית ודיאטנית.

שירותי המרפאה לסוכרת:

·         אבחון וייעוץ מותאם לצרכים האישיים של כל מטופל.

·         חינוך והדרכה לטיפול עצמי נכון ויעיל.

·         הדרכה לשימוש בכלים לבדיקות סוכר ומעקב רציף כגון מדי סוכר וסנסורים.

·         הדרכה לשימוש בכלים להזרקת אינסולין כגון עטים ומשאבות אינסולין

המרפאה לסוכרת פועלת במסגרת המרכז הרפואי הרב- תחומי "שבע עיניים" המצויד במכשור הרפואי המתקדם ביותר, רופאים בכירים ואנשי צוות בעלי ניסיון עשיר. כל זאת בשאיפה להשיג שליטה מלאה במחלה ולמנוע התפתחות סיבוכים חריפים וסיבוכים כרוניים מאוחרים.

מהי סוכרת?

מחלת הסוכרת נובעת מהפרעה בחילוף החומרים הגורמת לרמות גבוהות של סוכר בדם - מעל  126 מ"ג, כאשר בין 125-100  זהו מצב של טרום סוכרת. רמת הסוכר בדם נמדדת לאחר צום של  8 שעות לפחות , באמצעות בדיקת דם רגילה. מחלת הסוכרת נחלקת למספר סוגים, כאשר כולם מתבטאים בפגיעה במערכת הפרשת הורמון האינסולין ו/או בעמידות לאינסולין.

סוכרת מסוג 1 "סוכרת נעורים":

בישראל כ- 50,000 חולים. המחלה בדרך כלל פורצת בגיל הצעיר אך מאובחנת לעיתים גם בגיל המבוגר, עד גיל 45. סוכרת מסוג 1 היא מחלה השייכת לקבוצת המחלות האוטואימוניות בהן המערכת החיסונית של הגוף תוקפת את עצמו. בסוכרת מסוג 1 המחלה מאופיינת בהרס תאי הבטא המצויים בלבלב ומכיוון שהם האחראים על הפרשת הורמון האינסולין, החולה יזדקק לזריקות אינסולין מספר פעמים ביום ולמדידת רמת הסוכר בדם בבוקר, בלילה ולפני כל ארוחה(בין 12-8 פעמים ביום).

הסיבה לפרוץ המחלה עדיין לא ברורה לחלוטין, אך מניחים כי בין הסיבות: תורשה, זיהום ויראלי שפוגע בתאי הבטא ולתגובה של המערכת החיסונית. כנראה שגם מצבי סטרס יכולים לגרום לשינויים הורמונאליים ולפגיעה במערכת החיסונית ועקב כך להתפרצות המחלה.

תסמיני המחלה העיקריים: חולשה, צמא, הטלת שתן מרובה, ירידה במשקל, טשטוש ראייה ותחושת נמלול בגפיים.

סוכרת מסוג 2 "סוכרת מבוגרים:"

בישראל יותר מ-400,000 איש בארץ מוגדרים כחולים בסוכרת מסוג 2 וההערכות הן כי עוד כ-200,000 אינם יודעים שהם חולים. המחלה מאופיינת ברמות גבוהות של סוכר בדם ובתנגודת לאינסולין-תגובה מופחתת להפרשת הורמון האינסולין שתפקידו להוריד את רמת הסוכר.

 זוהי מחלה פרוגרסיבית ובהיעדר טיפול תחמיר ותגרום לסיבוכים. סוכרת מסוג 2 ,נמצאת בעלייה מתמדת כתוצאה מאורח החיים המודרני הכולל תזונה לקויה והיעדר פעילות גופנית. זוהי מחלה כרונית שמתפתחת כתוצאה מהשמנת יתר קיצונית. מחקרים הוכיחו שאצל אנשים שסובלים מהשמנת יתר קיצונית ומסוכרת מסוג 2 ,שהפחיתו במשקל, המדדים השתפרו. בנוסף, סוכרת מסוג 2 היא מחלה המתפתחת באיטיות ולכן רק מעקב באמצעות בדיקת דם יגלה את מצב המחלה.

סוכרת הריון

מתגלה בדרך כלל בבדיקת העמסת סוכר ונובעת בדרך כלל מהשינויים ההורמונאליים או מעלייה חדה במשקל אצל האישה ההרה. ברוב המקרים הקפדה על תזונה מאוזנת, בקרה על העלייה במשקל ופעילות גופנית, יובילו לכך שרמות הסוכר יתאזנו ולאחר הלידה הסוכרת תחלוף. יחד עם זאת יש נשים שמפתחות סוכרת מסוג 2 בהמשך. בנוסף לפגיעה בבריאותה של האישה, רמות הסוכר הגבוהות בדם האם עוברות לעובר וגורמת לגדילה מואצת ולעלייה במשקל העובר ולסיכוי גבוה יותר לניתוח קיסרי. לכן סוכרת בהיריון מחייבת מעקב אצל מומחה להיריון בסיכון גבוה. אישה שאובחנה אצלה סוכרת היריון, תידרש להקפיד על בדיקת רמת הסוכר מספר פעמים ביום, על מנת לוודא שרמת הסוכר נמצאת בשליטה. במידה ורמת הסוכר גבוהה מאד, תידרש האשה להזריק אינסולין.

טיפול במחלת הסוכרת

הטיפול נחלק ל- 3 תחומים עיקריים:

1.      טיפול תרופתי או זריקות אינסולין

2.      שינוי באורח החיים הכולל דיאטה מאוזנת

3.      .פעילות גופנית.

אבחון ומעקב

אבחון המחלה נעשה באמצעות בדיקת דם פשוטה בקופת החולים, הנערכת בצום של 8 שעות לפחות ומודדת את רמות הגלוקוז בדם. אם אובחנת כסובל מסוכרת (רמת גלוקוז של 126 מ"ג ומעלה) או מטרום סוכרת )בין 100-125 מ"ג) יש לבצע בדיקה מקיפה יותר שבודקת את רמת הגלוקוז בדם 3 חודשים אחורה ונקראת המוגלובין A1c HbA1c בדיקה זו מעניקה תמונת מצב נרחבת על מאזן הסוכר בגוף. רמה מעל 6% מעידה על סוכרת ודורשת מעקב יומיומי וטיפול. לאחר הדרכה במרפאה, המעקב היומיומי נעשה בבית באופן עצמאי, באמצעות מד סוכר ביתי, מספר פעמים ביום.

רופאים במרפאה


img

פרופ' ליאל יאיר
מומחה באנדוקרינולוגיה ורפואה פנימית
לפרטים מלאים

דרכי הגעה


כתובת: מגדל הרכבת יצחק בן צבי 10 קומה 14
טל. 08-6267777 פקס. 08-6267799
חנייה: במגדל הרכבת בתשלום, חניון הרכבת ללא תשלום.

קווי מטרודן לתחנה המרכזית בבאר שבע
רכבת ישראל לסניף באר שבע - מרכז

שבע עיניים נמצא מעל תחנת רכבת מרכז בבאר שבע מול קניון הנגב. הכניסה למגדל הרכבת מול אולם הינומה או ארגמן.

המידע באתר זה אינו מהווה עצה רפואית או חוות דעת מקצועית ואינו משמש כתחליף להתייעצות עם רופא או גורם מקצועי אחר. כל שימוש באתר או הסתמכות על תכניו תעשה על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.


Qwamo Digital