08-6267777

מגדל הרכבת יצחק בן צבי 10 קומה 14, באר שבע

מרפאת קרדיאולוגיה


img

לרבים מאיתנו יש למעשה דופק לא סדיר. אי סדירות קלה בדופק היא תופעה נורמלית ואף מהווה מדד ל "בריאות" הלב. אנשים בריאים חווים לעיתים הפרעת קצב כזו או אחרת במשך שעות היממה, אלא שאלו הפרעות בלתי מורגשות ולרוב אינן מזיקות. מאידך, קיימות הפרעות בקצב הלב הגורמות לתסמינים שונים וכן קיימות הפרעות העלולות לגרום לתופעות מסכנות חיים. הפרעות קצב מתחלקות בדרך כלל לשתי קבוצות:

דופק מהיר (טכיקרדיה) 

מאופיין  בסימפטומים שונים הכוללים בעיקר תחושה של דפיקות לב. לאלו עלולים להתלוות תסמינים של חולשה, סחרחרות ועוד. ארועים כאלו בדרך כלל מתחילים בפתאומיות ומשכם משתנה מאדם לאדם. ניתן לשים לב שתסמינים כאלו אינם ספציפיים ועלולים להגרם גם ממצבים רפואיים אחרים כגון חרדה. יחד עם זאת חשוב לשלול הפרעות קצב מהירות ואם כאלו קיימות חשוב לאפיין אותן במדויק כדי להתאים להן את הטיפול הנכון. כך, יש לאבחן הפרעות שמקורן במדורי הלב העליונים (עליות הלב) מאלו שמקורן במדורי הלב התחתונים (חדרי הלב).
הטיפול בהפרעות קצב מהירות כולל תרופות, ביצוע צריבה חשמלית בלב (אבלציה) או אחר (השתלת קוצב-דפיברילטור). פרפור עליות (
AF- atrial fibrillation) הוא הפרעת הקצב המהירה השכיחה ביותר.
על־פי נתונים בין־לאומיים כ־7 מיליון אמריקאים סובלים מדי שנה מהתופעה שהיא גורם מספר אחת לאשפוזים כתוצאה מבעיות לב. בישראל סובלים מהתופעה כ־45 אלף ישראלים, בדרך־כלל בגילים מעל 45. התופעה מתרחשת כאשר עליות הלב מאבדות את יכולת ההתכווצות המסודרת שלהן ומתכווצות באופן אקראי ומהיר מאוד. משנית לכך מתכווצים גם חדרי הלב  בקצב מהיר ולא סדיר.
למרות שהפרפור גורם לתסמינים אצל רוב החולים, הפרפור עצמו בדרך־כלל אינו מסכן חיים באופן ישיר אולם יש לו תופעות לוואי: עלולים להיווצר קרישי דם בעליות הלב העלולים לגרום לשבץ מוחי ולפרפור מהיר שלאורך זמן עלול לגרום לירידה בהתכווצות הלב.
הטיפול כולל תרופות וכן אבלציה שמטרתה לבודד את אזור הפרפור (ורידי הריאה) משאר אזורי הלב.

 

דופק איטי (ברדיקרדיה)

מאופיין  בסימפטומים שונים המתבטאים בחולשה, סחרחרות ולעיתים אף עילפון. במצב זה, חדרי הלב מתכווצים בקסב איטי מהרגיל ולכן אינם מצליחים לספק תפוקת דם מספיקה לאיברים חיוניים כמו המוח. בעוד שקצב לב הנמוך מ־60 פעימות לדקה נחשב לאיטי, אין קצב לב מסוים הנחשב "פתולוגי"  ומצריך טיפול. בחולה האינדיבידואלי יש לבדוק האם יש קשר בין הדופק והתסמינים בטרם מוצע טיפול. כמו כן יש לבדוק תמיד אם יש סיבות הפיכות לדופק האיטי כגון תרופות מסוימות שאפשר להפסיק את השימוש בהן.
הפרעות קצב איטיות אופיניות לגיל המבוגר ובדרך כלל נגרמות מ"הזדקנות" של "מערכת החשמל" הפנימית של הלב - אלו תאים מיוחדים בלב האחראיים לייצור הדופק ולשיגורו לכל תאי הלב באופן מתוזמן. הטיפול בהפרעות קצב איטיות במקרים בהם אין סיבה הפיכה הוא השתלת קוצב לב.

 

פעילות המרפאה לאלקטרופיזיולוגיה (טיפול בהפרעות קצב הלב) כוללת:

השתלה ומעקב אחרי קוצבים ודפיברילטורים

אבלציות

מרפאת מומחים לטיפול בהפרעות קצב ובפרט בפרפור עליות.

רופאים במרפאה


img

ד"ר כפרי קרלוס
מומחה בקרדיולוגיה התערבותית.
לפרטים מלאים

img

ד"ר קונסטנטינו יובל
מומחה בקרדיולוגיה והפרעות קצב הלב
לפרטים מלאים

דרכי הגעה


כתובת: מגדל הרכבת יצחק בן צבי 10 קומה 14
טל. 08-6267777 פקס. 08-6267799
חנייה: במגדל הרכבת בתשלום, חניון הרכבת ללא תשלום.

קווי מטרודן לתחנה המרכזית בבאר שבע
רכבת ישראל לסניף באר שבע - מרכז

שבע עיניים נמצא מעל תחנת רכבת מרכז בבאר שבע מול קניון הנגב. הכניסה למגדל הרכבת מול אולם הינומה או ארגמן.

המידע באתר זה אינו מהווה עצה רפואית או חוות דעת מקצועית ואינו משמש כתחליף להתייעצות עם רופא או גורם מקצועי אחר. כל שימוש באתר או הסתמכות על תכניו תעשה על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.


Qwamo Digital