08-6267777

מגדל הרכבת יצחק בן צבי 10 קומה 14, באר שבע

מרפאת לייזר עיניים


img

במרפאת הלייזר בשבע עיניים מבוצעים הטיפולים הבאים:

1. טיפול בלייזר SLT לגלאוקומה

2. טיפול בלייזר יאג אירידוטומי

3. טיפול בלייזר יאג לקטרקט משני

הטיפולים מבוצעים באופן פרטי או חברות הביטוח או ע"פ הסדר עם הרופא.


1. טיפול בלייזר SLT לגלאוקומה

 מהי גלאוקומה?

במונח "גלאוקומה" אנו מתייחסים למעשה למספר מצבים ומחלות עיניים אשר המשותף לכולן הוא הרס מתקדם והדרגתי של סיבים בעצב הראיה, סיבים אשר יוצאים מרשתית העין ומעבירים את מידע הראיה אל המוח.  ככל שהנזק הולך ומתקדם כך מאבד החולה עוד ועוד מתפקוד עצב הראיה, עד אשר בשלבים הסופיים של המחלה נגרם עיוורון.

 גורם הסיכון העיקרי לגלאוקומה

גורם הסיכון העיקרי לגלאוקומה, וכן גורם הסיכון היחידי שבו ניתן לטפל, הוא לחץ תוך עיני גבוה. מצב זה של לחץ תוך עיני גבוה הינו יחסית נפוץ באוכלוסיה ומעריכים כי הוא נמצא אצל כ- 10% מהאוכלוסייה. אנשים אלו נמצאים בסיכון לפתח את המחלה אולם לא כולם יפתחו אותה. עצב הראיה הנמצא בעין אינו מסוגל לסבול לחץ תוך עיני גבוה לאורך זמן. בנוכחות של לחץ תוך עיני גבוה, תאים בעצב הראיה מפסיקים את פעולתם ולבסוף מתים. התוצאה הינה אובדן הדרגתי ומתמשך של "שדות ראיה"- החולה מאבד חלקים משדה הראיה שלו, ולרוב הוא כלל לא מבחין בכך. רק כאשר האבדן הינו משמעותי עשוי החולה להבחין ש"משהו לא בסדר" אך אז כבר יתכן ונגרם נזק נרחב ומשמעותי. 

גורמי סיכון משמעותיים נוספים לגלאוקומה הינם גיל והיסטוריה משפחתית של גלאוקומה.    ישנם גורמים נוספים אשר נמצאים בהתאמה עם הופעת גלאוקומה אולם אינם חזקים כמו השלושה העיקריים. בין אלה ניתן למנות: קוצר ראיה, רוחק ראיה, קרנית דקה, סוכרת, יתר לחץ דם, תת לחץ דם, מחלות לב, מיגרנות, והפרעות אחרות בזרימת הדם בכלי הדם.

כאמור, גורם הסיכון היחידי שהינו בר טיפול הינו הלחץ התוך עיני.

 מה זה בכלל "לחץ תוך עיני גבוה"?

מבנה העין שלנו הוא כמו כדור ובתוכו נוצר כל הזמן נוזל פנימי מיוחד. הנוזל חייב גם להתנקז החוצה אל מחוץ לעין (אין הכוונה לדמעות אלא לניקוז פנימי שלא ניתן לראותו בעין). בכל מצב שבו קצב ניקוז הנוזל פגום- הלחץ בעין עולה. הלחץ התוך עיני נמדד בערכים של מילימטר-כספית (ממש כמו בלחץ-דם), והלחץ הממוצע באוכלוסיה הוא בערך 14-15 מילימטר כספית. מקובל להניח שהערך העליון התקין הוא 21 מילימטר כספית.

מהו הטיפול לגלאוקומה?

נכון להיום, כל הטיפולים לגלאוקומה מכוונים להפחתת הלחץ התוך-עיני. מחקרים רבים הוכיחו כי הורדת הלחץ התוך עיני עשויה להאט ובמקרים מסוימים אף לעצור את התקדמות המחלה.  הפחתת הלחץ התוך עיני מושגת ברוב המקרים על ידי טיפות עיניים ועל ידי טיפולי לייזר ייעודיים. כאשר הלחץ אינו נשלט ואינו מאוזן, לעיתים עולה הצורך בהתערבות ניתוחית. הטיפול והמעקב על חולה גלאוקומה הינו לכל החיים.

 מהו לייזר SLT?

פירוש המושג הוא Selective Laser Trabeculoplasty, ומשמעותו הינה טיפול לייזר ספציפי לאזור ניקוז הנוזלים בעין הנקרא טרבקולום. אנרגיית הלייזר המגיעה לאזור זה משפעלת בו שורת תהליכים אשר בסופם עולה יכולתו לנקז את נוזל העין וכתוצאה מכך יורד הלחץ התוך עיני. מחקרים מראים כי טיפול SLT עשוי להפחית את הלחץ בעד כ- 30%, דהיינו הפחתה משמעותית, בדומה לפעילותן של טיפות עיניים יעילות.

 למי נועד טיפול לייזר SLT?

·         כטיפול ראשוני עבור מטופלים עם לחץ תוך עיני גבוה, עוד בטרם פיתחו גלאוקומה

·         עבור מטופלים עם גלאוקומה, כטיפול ראשוני, בטרם תחילת מתן טיפול בטיפות עיניים

·         עבור חולי גלאוקומה המטופלים בטיפות, ושעבורם רוצים להפחית עוד את הלחץ התוך עיני

·         עבור חולי גלאוקומה המטופלים בטיפות, הסובלים מתופעות לוואי של הטיפות

·         עבור חולי גלאוקומה המטופלים בטיפות, אשר מתקשים להתמיד במשמעת הטיפולית

·         יש לציין כי ישנם מצבים בהם לא ניתן לטפל בלייזר SLT , ואפילו מצבים בהם הטיפול לא מומלץ. לכן חשובה מאד בדיקת הרופא טרם הטיפול.

כיצד נעשה טיפול לייזר SLT?

הטיפול מבוצע במרפאה בישיבה מול מכשיר הלייזר. לא מדובר בניתוח ואין כל שימוש במכשירים חודרניים מכל סוג שהוא. לאחר קבלת הסבר מהרופא, תתבקש/י לחתום על טופס הסכמה לטיפול. הטיפול נעשה לאחר הזלפת טיפות לאלחוש מקומי ולעיתים טיפות לכיווץ האישון. הרופא משתמש בעדשה מיוחדת ובאמצעותה מועברות קרני הלייזר אל אזור הטרבקולום.  הטיפול בד"כ אינו כואב, ונמשך לכל היותר מספר דקות. אין צורך בכל הכנה מיוחדת לפני הטיפול (צום, הפסקת מדללי דם וכו').

 לאחר ביצוע טיפול לייזר SLT

לאחר ביצוע הפעולה יתבקש המטופל להמתין לבדיקה נוספת כעבור כחצי שעה. בבדיקה זו יבדוק הרופא את המטופל כדי לוודא שאין עליית לחץ (שהינה תוצאה יחסית נדירה של הטיפול). לאחר מכן ניתן מרשם לטיפות להפחתת דלקת אשר יש ליטול למשך כשבוע ימים. לעיתים בשעות/ ימים הראשונים עלולים לחוש גירוי, סינוור ואודם בעין. לרוב, תופעות אלו חולפות במהרה.  אין מגבלה תפקודית לאחר ביצוע הטיפול.  בדרך כלל יעילות הטיפול אינה מושגת מייד אלא לאחר כ-6 שבועות לאחר הטיפול. לפיכך, יש צורך בבדיקת מעקב ומדידות חוזרות של הלחץ התוך עיני. ראוי לציין כי עבור חלק מהמטופלים (כ- 20-30%) עלולה שלא להיות השפעה של הטיפול. במידה והטיפול היה יעיל, הפחתת הלחץ התוך עיני  עשויה להימשך מספר חודשים ועד אפילו מס' שנים. במקרה כזה ניתן יהיה לחזור על הטיפול גם בעתיד כאשר השפעתו תפחת.

 אבחון מוקדם של גלאוקומה, טיפול מתאים, הקפדה על נטילת הטיפול ומעקב קבוע עשויים להציל את העין מעיוורון.


2. טיפול בלייזר יאג אירידוטומי

 מהי גלאוקומה?

במונח "גלאוקומה" אנו מתייחסים למעשה למספר מצבים ומחלות עיניים אשר המשותף לכולן הוא הרס מתקדם והדרגתי של סיבים בעצב הראיה, סיבים אשר יוצאים מרשתית העין ומעבירים את מידע הראיה אל המוח.  ככל שהנזק הולך ומתקדם כך מאבד החולה עוד ועוד מתפקוד עצב הראיה, עד אשר בשלבים הסופיים של המחלה נגרם עיוורון.

גורם הסיכון העיקרי לגלאוקומה, וכן גורם הסיכון היחידי שבו ניתן לטפל, הוא לחץ תוך עיני גבוה. עצב הראיה הנמצא בעין אינו מסוגל לסבול לחץ תוך עיני גבוה לאורך זמן. בנוכחות של לחץ תוך עיני גבוה, תאים בעצב הראיה מפסיקים את פעולתם ולבסוף מתים. התוצאה הינה אובדן הדרגתי ומתמשך של "שדות ראיה"- החולה מאבד חלקים משדה הראיה שלו, ולרוב הוא כלל לא מבחין בכך. רק כאשר האבדן הינו משמעותי עשוי החולה להבחין ש"משהו לא בסדר" אך אז כבר יתכן ונגרם נזק נרחב ומשמעותי. 

 מהי גלאוקומה בזווית צרה / סגורה?

אם את/ה קורא/ת עלון זה, כנראה שנאמר לך על ידי הרופא כי יש לך "זווית צרה", או אפילו "זווית סגורה". במונח "זווית" אנו מכנים את הזווית ההנדסית הקיימת בין קרנית העין (החלק השקוף שבקדמת העין) ובין הקשתית (החלק שנותן לעין את צבעה). בתוך אזור הזווית שוכן מבנה אנטומי שדרכו מתבצע ניקוז הנוזלים מתוך העין (אין הכוונה לדמעות אלא לניקוז פנימי שלא ניתן לראותו בעין) הנקרא טרבקולום. ברוב האנשים בישראל, וכן באופן כללי באוכלוסיית העולם המערבי, הזווית הינה פתוחה, דהיינו בעלת מבנה רחב. במיעוט מהאנשים בעולם המערבי (אולם באנשים רבים ממוצא מזרח אסייתי) הזווית הינה צרה, דהיינו הגישה של נוזל העין אליה עלולה להיות חלקית. בכל מצב שבו קצב ניקוז הנוזל פגום- הלחץ בעין עלול לעלות. הלחץ התוך עיני נמדד בערכים של מילימטר-כספית (ממש כמו בלחץ-דם), והלחץ הממוצע באוכלוסיה הוא בערך 14-15 מילימטר כספית. מקובל להניח שהערך העליון התקין הוא 21 מילימטר כספית.

מצב של זווית צרה עלול לגרום ללחץ גבוה באופן כרוני, עם התפתחות הדרגתית של גלאוקומה. לעיתים כאשר נסגרת הזווית באופן מלא, עולה הלחץ לערכים גבוהים מאד. מצב זה נקרא "התקף של גלאוקומה בזווית סגורה" והוא מצב חירום עיני.  התקף זה מלווה בכאבי ראש עזים, כאב עז בעין שהופכת אדומה, ומלווה בראיה מטושטשת. עיכוב בטיפול במצב זה עלול לגרום לנזק בלתי הפיך בעין ואף לעיוורון.

 מהו הטיפול במצב של זווית צרה?

כמו בתחומים רבים ברפואה- הטיפול הטוב ביותר הוא מניעה. באמצעות טיפול לייזר הנקרא יאג אירידוטומיה (YAG Iridotomy) ניתן להקטין בצורה משמעותית את הסיכון לסגירת הזווית ולהתקף של גלאוקומה בזווית סגורה. בטיפול מבוצע פתח זעיר בקשתית העין ובאופן זה מושג שוויון בלחצים בין חלקה הקדמי של העין וחלקה האחורי. ברוב המקרים פעולה זו גורמת להעמקת הזווית ולהקטנה משמעותית בסיכון לחוות התקף של גלאוקומה בזווית סגורה בעתיד.

 כיצד נעשה טיפול לייזר אירידוטומי?

הטיפול מבוצע במרפאה בישיבה מול מכשיר הלייזר. לא מדובר בניתוח ואין כל שימוש במכשירים חודרניים מכל סוג שהוא.  לאחר קבלת הסבר מהרופא, תתבקש/י לחתום על טופס הסכמה לטיפול. הטיפול נעשה לאחר הזלפת טיפות לאלחוש מקומי ולעיתים טיפות לכיווץ האישון. הרופא משתמש בעדשה מיוחדת ובאמצעותה מועברות קרני הלייזר אל קשתית העין.  לעיתים יחוש המטופל כאב או "דקירה" שתחלוף תוך מס' שניות. הטיפול נמשך לכל היותר מספר דקות. אין צורך בכל הכנה מיוחדת לפני הטיפול (צום, הפסקת מדללי דם וכו').

לאחר ביצוע טיפול לייזר אירידוטומי

לאחר ביצוע הפעולה יתבקש המטופל להמתין לבדיקה נוספת כעבור 30-60 דקות. בבדיקה זו יבדוק הרופא את המטופל כדי לוודא שאין עליית לחץ (שהינה תוצאה אפשרית של הטיפול). לאחר מכן ניתן מרשם לטיפות להפחתת דלקת אשר יש ליטול למשך כשבוע ימים. לעיתים בשעות/ ימים הראשונים עלולים לחוש גירוי, סינוור ואודם בעין. לרוב, תופעות אלו חולפות במהרה.  אין מגבלה תפקודית לאחר ביצוע הטיפול. 

 אבחון מוקדם של גלאוקומה, טיפול מתאים, הקפדה על נטילת הטיפול ומעקב קבוע עשויים להציל את העין מעיוורון.


3. טיפול בלייזר יאג לקטרקט משני

 מהו קטרקט משני?

אם את/ה קורא/ת עלון זה – כנראה שעברת ניתוח קטרקט לפני מספר חודשים או מספר שנים. בניתוח הקטרקט שעברת, הוצאה העדשה העכורה (הקטרקט) והושתלה בעיניך עדשה מלאכותית שקופה. העדשה השקופה מושתלת בתוך קופסית העדשה הטבעית. במשך הזמן, עד כ-30% מהמטופלים יחוו שוב סימנים של קטרקט: ירידה בחדות הראיה, סינוורים בלילה, הילות וכו'. הסיבה לתופעות אלו אינה היווצרות של קטרקט חדש- שהרי העדשה הטבעית הוסרה בניתוח, אלא התעכרות של הקופסית שלתוכה הושתלה העדשה המלאכותית. קרני האור אשר נתקלות באותה עכירות מתפזרות ואינן ממוקדות, ומכאן נובעות התופעות שחווים המטופלים המזכירות להם את התופעות שחוו טרם ניתוח הקטרקט. לפיכך השם "קטרקט משני" הוא מעט מטעה- שהרי קטרקט אמיתי יש רק פעם אחת... אולם התופעות דומות ל"חזרה של הקטרקט", ומכאן השתרש השם "קטרקט משני". 

 מה הטיפול לקטרקט משני?

למרבה המזל הטיפול הינו פשוט יחסית ונקרא יאג קפסולוטומיה (YAG Capsolotomy). הטיפול מבוצע במרפאה בישיבה מול מכשיר הלייזר. לא מדובר בניתוח ואין כל שימוש במכשירים חודרניים מכל סוג שהוא. הטיפול נעשה לאחר הזלפת טיפות לאלחוש מקומי ולעיתים טיפות להרחבת האישון. הרופא משתמש בעדשה מיוחדת ובאמצעותה מועברות קרני הלייזר אל האזור העכור בקופסית העדשה.  הרופא מייצר באמצעות קרני הלייזר פתח זעיר בקופסית העדשה, ובביצוע חוזר של הפעולה נוצר פתח בקופסית העדשה בגודל של מס' מילימטרים- וכך קרני האור שבות ונעות בחופשיות דרך העדשה המלאכותית, והמטופלים זוכים שוב לראיה צלולה.  

הטיפול בד"כ אינו כואב, ונמשך לכל היותר מספר דקות. אין צורך בכל הכנה מיוחדת לפני הטיפול (צום, הפסקת מדללי דם וכו').

 לאחר ביצוע טיפול לייזר יאג לקטרקט משני

לאחר ביצוע הפעולה ניתן בד"כ מרשם לטיפות להפחתת דלקת אשר יש ליטול למשך כשבוע ימים. לעיתים בשעות/ ימים הראשונים עלולים לחוש גירוי, סינוור ואודם בעין. לרוב, תופעות אלו חולפות במהרה.  לעיתים יראה המטופל "עננים" מול העין משך מספר ימים. אין מגבלה תפקודית לאחר ביצוע הטיפול.  בדרך כלל יוזמן המטופל לבדיקת מעקב כעבור מספר שבועות.

 

 

רופאים במרפאה


img

ד"ר בלפר נדב
מומחה ברפואת עיניים ומנתח
לפרטים מלאים

img

ד"ר קרץ אסף
מומחה ברפואת עיניים ומנתח
לפרטים מלאים

img

ד"ר שנק מרינה
מומחית ברפואת עיניים
לפרטים מלאים

img

דר נעם ינקולוביץ
מומחה ברפואת עיניים ומנתח
לפרטים מלאים

img

פרופ' קנייזר בוריס
מומחה ברפואת עיניים ומנתח
לפרטים מלאים

דרכי הגעה


כתובת: מגדל הרכבת יצחק בן צבי 10 קומה 14
טל. 08-6267777 פקס. 08-6267799
חנייה: במגדל הרכבת בתשלום, חניון הרכבת ללא תשלום.

קווי מטרודן לתחנה המרכזית בבאר שבע
רכבת ישראל לסניף באר שבע - מרכז

שבע עיניים נמצא מעל תחנת רכבת מרכז בבאר שבע מול קניון הנגב. הכניסה למגדל הרכבת מול אולם הינומה או ארגמן.

המידע באתר זה אינו מהווה עצה רפואית או חוות דעת מקצועית ואינו משמש כתחליף להתייעצות עם רופא או גורם מקצועי אחר. כל שימוש באתר או הסתמכות על תכניו תעשה על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.


Qwamo Digital