08-6267777

info@7med.co.il

מגדל הרכבת יצחק בן צבי 10 קומה 14, באר שבע

הזרקת לוסנטיס


נמ"ג - ניוון מקולרי תלוי גיל (AMD) היא מחלת עיניים כרונית המהווה את הגורם העיקרי לעיוורון בקרב אנשים מעל לגיל 50. מחלת עיניים זו פוגעת בחדות הראייה המרכזית הדרושה לפעולות כגון: קריאה, כתיבה, זיהוי אנשים וכדומה. המחלה מהווה את העילה העיקרית לקבלת "תעודת עיוור" בעולם המפותח, לבני 50 ומעלה. בישראל חיים כיום מעל ל- 190,000 חולים במחלת עיניים של ניוון מקולרי תלוי גיל, כאשר 20,000 מתוכם הינם חולים בשלב המתקדם של המחלה הנקרא "השלב הרטוב" ועלולים להגיע לפגיעה משמעותית בראייה המרכזית, עד כדי אובדן ראייה בלתי הפיך, כבדות ראיה או עיוורון.
בדיקה ע"י מומחה לרשתית העין מאפשרת לאתר מחלת עיניים זו בשלב מוקדם, עוד בטרם החולה מודע לה בעצמו, ע"י זיהוי בליטות צהבהבות (Drusen) ברשתית העין, הבולטות לתוך חלל העין שבו נמצאת הזגוגית. כך, ע"פ מספרן וצפיפותן יוכל הרופא לזהות נמ"ג. עדיין לא ברור מה משמעותן ומה הקשר ביניהן לבין הופעת המחלה, אך הן מהוות סימן אבחנה ראשוני ולמחלת עיניים זו. בהמשך ישלח הרופא את החולה לצילום רשתית, אשר יאפשר לו לעשות הערכת מצב עדכנית ולקבוע האם יש מקום וצורך בהתערבות טיפולית כדי למנוע הרעה נוספת במצבו של החולה.
לפני כשלוש שנים הייתה פריצת דרך בטיפול במחלת עיניים נמ"ג: תרופת הלוסנטיס הוגדרה ע"י מגזין "סיינס" בשנת 2006 כאחת מעשר פריצות הדרך המדעיות של העשור. תרופת הלוסנטיס הוכחה ביעילותה הגבוהה וביכולתה למנוע את התדרדרות הראייה בכ- 60% מהחולים ואף ולשפר את הראייה בקרב כ- 40% מהחולים. לאחרונה התפרסם מחקר במגזין הנחשב Retina אשר קבע כי הטיפול בתרופה לוסנטיס למחלת הנמ"ג טוב ויעיל יותר מהטיפול בתרופה אבסטין הניתנת לחולי נמ"ג מזה שנים, בלי שנבדקה או אושרה לטיפול במחלת עיניים נמ"ג. המחקר שתוצאותיו פורסמו לאחרונה, השווה בין תוצאות עובי מרכז הרשתית לאחר טיפול קצר טווח בתרופה לוסנטיס לבין טיפל קצר טווח בתרופתאבסטין. הממצאים מצביעים על כך שהטיפול בתרופה לוסנטיס יעיל וטוב יותר מהטיפול בתרופהאבסטין באופן מובהק. ממצאים אלה מציעים, כי אכן ישנו הבדל ופער בין הפעילות הביולוגית של שתי התרופות.
הכנות מיוחדות לפעולה
* עלייך להביא ביום הפעולה את הזריקה יחד איתך כשהיא ארוזה בטמפרטורה מתאימה.
* יש להביא כל סיכום רפואי קודם של בדיקות עיניים בעבר.
* יש להביא את רשימת טיפות העיניים הניטלות על ידך, ועדיף אף להביא את בקבוקוני הטיפות עצמם.
* יש  לציין כל רגישות לתרופות הידועה לך.
* יש להביא צילומי עיניים ובדיקות אחרות אם ישנם ברשותך.
* יש לבוא עם מלווה.
לעיתים תבוצע בדיקת עיניים לפני ההזרקה. במקרה זה עליך לדעת כי אסור לנהוג במשך 4-3 שעות לאחר הבדיקה ולכן עליך להיערך בהתאם. מומלץ במקרה זה להצטייד גם במשקפי שמש.
תהליך הפעולה
הפעולה מתבצעת לרוב במסגרת אשפוז יום .לפני בדיקת הרופא יוזלפו טיפות להרחבת אישונים ולאחר המתנה נוספת תבוצע בדיקת העיניים על ידי הרופא. לפני ההזרקה יינתן הסבר מפורט על ידי הרופא ולאחריו תתבקש/י לחתום על טופס הסכמה לביצוע הזריקה. הזרקת הלוסנטיס מבוצעת בהרדמה מקומית לעין בשכיבה על הגב, ודורשת שיתוף פעולה מצדך. הפעולה אורכת דקות ספורות בלבד.
לאחר הפעולה
לאחר הזריקה, העין עלולה להיות אדומה במשך עד שבועיים. תופעה זו הינה רגילה ותחלוף מעצמה.
דגשים מיוחדיםאף על פי שמדובר בפעולה יחסית קצרה הרי שאין אף פעולה רפואית אשר לא יתכנו בה סיבוכים, ואפילו אם הם נדירים ביותר. הסיבוכים העיקריים אשר עלולים להתרחש לאחר הזריקה הם עליית לחץ תוך עיני, דימומים, זיהומים תוך עיניים, הפרדות רשתית ואף אבדן ראיה ואבדן העין. אולם כל אלה - במקרים נדירים ביותר.
אם לאחר הזריקה תחוש/י בכאבים חזקים, ירידה בחדות הראיה או שינוי לרעה כלשהו - עליך לבוא להיבדק מיד על ידי רופא עיניים ולא להמתין עד לביקורת.

דרכי הגעה


כתובת: מגדל הרכבת יצחק בן צבי 10 קומה 14
טל. 08-6267777 פקס. 08-6267799
חנייה: במגדל הרכבת בתשלום, חניון הרכבת ללא תשלום.

קווי מטרודן לתחנה המרכזית בבאר שבע
רכבת ישראל לסניף באר שבע - מרכז

שבע עיניים נמצא מעל תחנת רכבת מרכז בבאר שבע מול קניון הנגב. הכניסה למגדל הרכבת מול אולם הינומה או ארגמן.

לקביעת פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את פרטיכם בטופס למטה, שילחו ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי.

המידע באתר זה אינו מהווה עצה רפואית או חוות דעת מקצועית ואינו משמש כתחליף להתייעצות עם רופא או גורם מקצועי אחר. כל שימוש באתר או הסתמכות על תכניו תעשה על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.


Developed and designed by Advernice