08-6267777

info@7med.co.il

מגדל הרכבת יצחק בן צבי 10 קומה 14, באר שבע

אקטרופיון, אנטרופיון


מה זה אנטרופיון ואקטרופיון?
העפעפיים מגנים על העיניים, מסייעים בסילוק גופים זרים, שומרים על לחות תקינה בעין ומונעים יובש בקרנית..אנטרופיון ואקטרופיון הם מצבים פתולוגים בעפעפיים בהם תהליך הסגירה התקין נפגע (עקב חולשה של שרירי העפעף, או של הגידים ורקמות החיבור, או תהליכים אחרים) ואז קצה העפעף עלול להתקפל פנימה לתוך העין עצמה, או כלפי חוץ.
עקב הפגיעה ביכולת הסגירה התקינה של העפעפיים, הגנת העיניים נפגעת ולכן עלול להופיע גירוי בעיניים, דמעת ,הפרשות מהעין, תחושה של גוף זר בעין, אודם באזור הריסים וכאבי עיניים.
אנטרופיון -הוא מצב בו העפעף מתקפל לתוך העין (Entropion), ואילו  אקטרופיון הוא מצב בו העפעף מופנה כלפי חוץ (Ectropion). ללא טיפול מתאים, מצבים אלו עלולים לגרום לפגיעה של הקרנית על ידי הריסים, לזיהום, להצטלקות של קרנית העין ואף לפגיעה בכושר הראיה של העין.
אנטרופיון עלול להגרם עקב מצבי מחלה כגון דלקת של לחמית העפעף,מחלות עיניים אחרות, או עקב תהליכי ההזדקנות הטבעיים של הגוף. לרוב מדובר בעפעף התחתון של אחת או של שתי העיניים.
 אקטרופיון- נגרם אף הוא עקב תהליכי ההזדקנות של הגוף, או משנית למצבים אחרים כגון הצטלקויות בעור הפנים אחרי טיפולי קרינה או ניתוחים, וכן בעקבות שיתוק בעצב הפנים באותו צד. לרוב מדובר בעפעף התחתון של אחת או של שתי העיניים.
 ניתן להקל על התופעות שנגרמות מאנטרופיון ואקטרופיון באמצעות טיפול של דמעות מלאכותיות, אולם המוצא היחיד לבעיה הוא באמצעות ניתוח, שמומלץ לבצע מוקדם ככל שניתן, על מנת לצמצם הן את הנזק לעין, והן את הסבל למטופל.
כיצד מבוצעת הפעולה בפועל?
ניתוח אקטרופיון או אנטרופיון יבוצע בד"כ בהרדמה מקומית באשפוז יום .החומר הוא בעל פעילות מיידית, ומאפשר את ביצוע הניתוח מבלי שהמטופל חש כל כאב או אי נוחות. מדובר בפרוצדורה קצרה יחסית..קיימות מספר שיטות לביצוע ניתוחים אלו, בהתאם לסיבה שגורמת לבעיה בעפעפיים ולפי דרגת החומרה.בחלק קטן מהמקרים (כמו במקרה של אקטרופיון שנגרם עקב חבלה, יובש חמור, או פגיעה בעור העפעף) עלול להיווצר צורך בהשתלה עצמית של עור מהמטופל. במקרים אלו, ילקח העור מהעפעף העליון או מאחורי האוזן .הניתוח נמשך כחצי שעה בממוצע.
מיד בתום ההתאוששות וההחלמה מהניתוח, מדווחים מרבית המטופלים על הקלה מיידית בסימפטומים שחוו קודם לכן. תלונות על כאב הן נדירות. חלק מהמטופלים מדווחים על תחושה כאילו יש בעין גוף זר, אך גם תחושה זו חולפת בדרך כלל תוך מספר ימים לאחר הניתוח.
מדובר בניתוחים מוצלחים מאוד עם שיעורי הצלחה גבוהים. רק בפחות מ-10% מהחולים עלול להדרש ניתוח תיקון כלשהו לאחר הניתוח הראשוני.
איך להתכונן לניתוח?
יש להצטייד בסיכום רפואי מרופא המשפחה או מהרופא המטפל, שכולל אבחנות ותרופות שהמטופל לוקח, על מנת שהמנתח יקבל את מירב המידע האישי והרפואי.  יש לבצע בדיקות דם שכוללות ספירה וביוכימיה, ובמקרים מיוחדים יידרשו גם תפקודי קרישה. מעל גיל 40, יש להביא א.ק.ג.
יעוץ/אישור של רופאים מומחים נדרש באם הינך חולה במחלות כרוניות שונות (כגון: קרדיולוג באם הינך חולת לב, נוירולוג באם עברת אירוע מוחי, רופא ריאות באם יש לך מחלת נשימה/ריאות קשה וכו').   10 ימים לפני  מועד הניתוח עליך להפסיק נטילת נוגדי קרישה (כמו אספירין) ולהתייעץ עם הרופא המטפל לגבי הפסקת קומדין וקבלת תחליפים כגון קלקסאן, לפי הצורך.
הניתוח
אינו דורש הכנה מיוחדת. ביום הניתוח מומלץ להסתפק בארוחה בוקר קלה  בלבד.זמן קצר לאחר הניתוח, המטופל ישוחרר לביתו, בד"כ עם חבישה על העין.בד"כ אין כאבים משמעותיים אחרי הניתוח, אך במידה והם קיימים ניתן להקל עליהם באמצעות כדורים לשיכוך כאבים כגון אקמול ואופטלגין, וכן באמצעות רטיות קרות. תופעות אלו צפויות לחלוף תוך מספר ימים.
יתכנו שטפי דם, נפיחות ואודם באזור העפעף שנותח, אך אלו צפויים לחלוף תוך שבוע עד שבועיים לאחר הניתוח.בשבועות שלאחר הניתוח יש להקפיד להשתמש בטיפות העיניים ובמשחה עליהן הורה המנתח, על מנת למנוע זיהום ולהפחית תופעות של דלקת.
 לאחר הניתוח יוזמן המטופל לביקורת אצל המנתח . במהלך הביקור יוסרו תפרי הניתוח, ומצב העין והעפעף יבדקו.





דרכי הגעה


כתובת: מגדל הרכבת יצחק בן צבי 10 קומה 14
טל. 08-6267777 פקס. 08-6267799
חנייה: במגדל הרכבת בתשלום, חניון הרכבת ללא תשלום.

קווי מטרודן לתחנה המרכזית בבאר שבע
רכבת ישראל לסניף באר שבע - מרכז

שבע עיניים נמצא מעל תחנת רכבת מרכז בבאר שבע מול קניון הנגב. הכניסה למגדל הרכבת מול אולם הינומה או ארגמן.

לקביעת פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את פרטיכם בטופס למטה, שילחו ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי.

המידע באתר זה אינו מהווה עצה רפואית או חוות דעת מקצועית ואינו משמש כתחליף להתייעצות עם רופא או גורם מקצועי אחר. כל שימוש באתר או הסתמכות על תכניו תעשה על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.


Developed and designed by Advernice