08-6267777

info@7med.co.il

מגדל הרכבת יצחק בן צבי 10 קומה 14, באר שבע

ניתוח קטרקט


img


מהו קטרקט?

קטרקט (ירוֹד בעברית) הוא מצב בו עדשת העין מאבדת את שקיפותה ונעשית עכורה. קרני האור החודרות לעין דרך עדשה עכורה יוצרות תמונה מטושטשת.


מהם הגורמים לקטרקט?

ברוב המכריע של המקרים, הקטרקט נגרם על ידי שינויים במבנה העדשה עם הגיל. סיבות נוספות הן מחלות כלליות (כגון סוכרת), מחלות עיניים, פגמים מלידה או חבלה בעין.


מהו מהלך המחלה?

עם התקדמות הקטרקט עלולים להופיע ראיה מטושטשת, ירידה ב"חוזק" הצבעים, סנוור או ראיה כפולה. מהלך המחלה הינו הדרגתי בדרך כלל, ומתקדם תוך חודשים או שנים לכדי יכולת אבחנה בין אור וחושך בלבד.


מהו הטיפול?

הטיפול היחידי המקובל כיום בקטרקט הוא ניתוח. בניתוח מוציאים את העדשה העכורה ומשתילים במקומה בתוך העין עדשה מלאכותית.


מתי לנתח?

החלטת החולה: ברוב המכריע של המקרים החולה מחליט אם ומתי לעבור את הניתוח. אין צורך לחכות עד שהקטרקט "יתבשל". להיפך, לא רצוי לחכות למצב של בשלות יתר, וניתן לנתח גם אם העכירות בעדשה היא מינימלית. השיקול בהחלטה הוא האם הקטרקט מפריע בראיה והאם לאחר הסרתו ישתפר התפקוד היום יומי בבית או בעבודה.

שיקולי הרופא: לעיתים, כשיש מחלות נוספות בעין, על הרופא לסייג את הצורך בניתוח או להמליץ על ביצועו. לעיתים, הניתוח עלול לסכן את העין, ולעיתים הניתוח דווקא מקל על הטיפול במחלות אחרות בעין, ולכן יש לשקול כל מקרה לגופו. על הרופא לתת הסבר מדויק למטופל על מנת שתתקבל החלטה שקולה תוך ידיעת כל הנתונים.


ההכנות לניתוח

יש לצרף מכתב מהרופא המטפל המפרט את מצבך הגופני, תרופות אשר אתה נוטל ורגישויות אם ישנן. בנוסף יש להביא בדיקות דם, אק"ג וצילום חזה. יש להמשיך את נטילת התרופות גם ביום הניתוח אלא אם ימסרו הוראות אחרות על ידי הרופא. אין לאפר את העיניים ביום הניתוח. יש לבוא לניתוח עם מלווה. אם הנך מתוכנן לניתוח בהרדמה כללית יש לשמור על צום של 8 שעות לפחות טרם הניתוח.


מהלך הניתוח

הניתוח עצמו מתבצע בדרך כלל בהרדמה מקומית, אך לעיתים יש צורך בהרדמה כללית על פי שיקולי הרופאים. במהלך הניתוח משתמש המנתח במכשור עדין במיוחד והוא נעשה תחת תאורת מיקרוסקופ. במהלך הניתוח נפתחת הקופסית הטבעית של העדשה, תוכן העדשה מוצא מהעין ולתוך הקופסית מושתלת עדשה מלאכותית. בתום הניתוח העין נחבשת בתחבושת עד ליום המחרת.


לאחר הניתוח

ביום הראשון שלאחר הניתוח מבוצעת הבדיקה הראשונה. בתום הבדיקה מקבל המטופל טיפול תרופתי בטיפות עיניים אותן יש לקחת לפי הנחיות הרופא.


סיכוני הניתוח

ברוב המוחלט של הניתוחים מושגת ראיה טובה לאחר הניתוח ואחוז הסיבוכים הוא נמוך ביותר. חדות הראיה הסופית תלויה כמובן גם במחלות נוספות אם קיימות בעין: במידה וקיימת עכירות בקרנית או פגיעה ברשתית ובעצב הראיה הרי שמידת השיפור בראיה אינה נתונה לחיזוי מוקדם. במקרים נדירים ביותר עלולים להתרחש דימום, זיהום או סיבוכים אחרים העלולים לפגוע בראיה ובשלמות העין.


מה מותר ומה אסור?

לאחר הניתוח אין לשפשף את העין או ללחוץ עליה. יש לשמור על ניקיון אזור העין ולהימנע מחשיפה לסביבה לא נקייה. מותר להתכופף בזהירות, מותר להרים משאות קלים, מותר לבשל, מותר לקרוא ולצפות בטלוויזיה, מותר להרכיב את המשקפיים הישנים (אם כי הם לא יתאימו לאחר הניתוח) ומותר לטייל בחוץ. אם ישנם סנוורים, מומלץ להשתמש במשקפי שמש.


קטרקט משני

לעיתים, ואף זמן רב לאחר הניתוח, עלולה להתפתח צלקת בקופסית העדשה. מצב זה נקרא קטרקט משני, והטיפול בו הוא על ידי לייזר הפותח פתח בקופסית המצולקת. טיפול זה נעשה במרפאה ואורך מספר דקות.


בניתוחים ובניתוח קטרקט בפרט חשוב להתייעץ עם רופא מומחה אשר ביצע את הניתוח מאות ואלפי פעמים בעבר. במרכז הרפואי שבע עיניים פועלים רופאים מומחים בעלי ניסיון עשיר, רובם בכירים בתחומם מנהלי יחידות או מחלקות. למידע אודות המרפאות והרופאים נא לחץ כאן.


במרכז הרפואי "שבע עיניים" מנתחים מיטב רופאי עיניים הבכירים ביותר והמומחים ביותר בניתוחי קטרקט לרשותכם:  


פרופ טובה ליפשיץ -מנהלת מחלקת עיניים במרכז הרפואי סורוקה, דר נדב בלפר - מנהל שירות ניתוחי קטרקט, דר איתמר קלמפרר- מנהל יחידת רשתית, ד"ר ארז צומעי - סגן מנהלת מחלקת עיניים, והרופאים הבכירים: דר בוריס קנאיזר, דר אמטיראת עאהד, דר אסף קרץ.


דרכי הגעה


כתובת: מגדל הרכבת יצחק בן צבי 10 קומה 14
טל. 08-6267777 פקס. 08-6267799
חנייה: במגדל הרכבת בתשלום, חניון הרכבת ללא תשלום.

קווי מטרודן לתחנה המרכזית בבאר שבע
רכבת ישראל לסניף באר שבע - מרכז

שבע עיניים נמצא מעל תחנת רכבת מרכז בבאר שבע מול קניון הנגב. הכניסה למגדל הרכבת מול אולם הינומה או ארגמן.

לקביעת פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את פרטיכם בטופס למטה, שילחו ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי.

המידע באתר זה אינו מהווה עצה רפואית או חוות דעת מקצועית ואינו משמש כתחליף להתייעצות עם רופא או גורם מקצועי אחר. כל שימוש באתר או הסתמכות על תכניו תעשה על אחריותו הבלעדית והמלאה של המשתמש.


Developed and designed by Advernice